2015. június 16. 15:49 - Papírpénzek

Albánia 10 Lek

Mai alanyunk az Albán Szocialista Köztársaság valutája, a Lek. A bankjegy a kommunista időkből származik, amikor az ország annyira elszigetelődött mindentől, hogy az életszínvonal a béka segge alá süllyedt. Enver Hodzsa az Albán Munkapárt főtitkára törvénybe foglalta, hogy Albánia gazdasági értelemben önellátó, és tiltotta a külső gazdasági segélyek vagy hitelek elfogadását, valamint a vegyesvállalatok alapítását (különösen „burzsoá” vagy „revizionista” féllel). Az alkotmány preambuluma rögzítette azt is, hogy tilos az országban egyházat alapítani. Jól sikerült a politikája, tele építtette az országot bunkerekkel, az esetleges támadások elleni védekezés bástyáiként, ma is rengeteg áll ezekből az országban.

Na, de nézzük ezt a szép 10 Lekes bankjegyet. Előoldalán a szocializmust építő lelkes textilipari szakmunkás hölgy dolgozik serényen.

albaniap43a-10leke-1976_f.jpg

A hátoldalán pedig Tiranában a Kultúra Palotája előtt önfeledten beszélgető irodistákat és közembereket láthatunk. Bal oldalt azért megjelenik a sarló kalapács kombó. Jobb oldalon a 10-es értékjelzés fölött Naim Frashëri költő látható. Igazából nem értem az okát, hogy miért pont oda került, de biztosan jó ott neki.

albaniap43a-10leke-1976_b.jpg

Szólj hozzá!
2015. június 15. 14:24 - Papírpénzek

Tajvan 100 Dollár

Tajvan egy kis sziget a Csendes-óceánon, 161 km-re a Kínai partoktól. 1949-ben ide menekültek a kommunisták elől a Kuomintang csapatai Szun-Jat Szen és Csang-Kaj Sek vezetésével, majd kikiáltották a Kínai Köztársaságot. Ez annyira nem tetszett, és a mai napig sem tetszik a Kínai Népköztársaságnak, konkrétan megszakít minden diplomáciai kapcsolatot azon országokkal, amelyek elismerik a Kínai Köztársaságot. A világon mindössze 23 ország ismeri el hivatalosan Tajvan létjogosultságát.

A pénz egy 100 dolláros (vagy kínaiul 100 jüan) bankjegy, 1987-ből. Előoldalán dr. Szun-Jat Szen, az ország alapítója. Érdekesség, hogy Tajvanon nem volt nyelvreform mint a Kínai Népköztársaságban. A tradícionális kínai karaktereket használják és jobbról balra kell olvasni (speciel ezen a pénzen).

100_yuan_chine_taiwan_1987_recto.jpg

A hátoldalán a Taipeiben található Csung-San épület látható, ami a Szun-Jat Szen emlékközpont egy része. A komplexum 13000 négyzetméteres, és érdekessége, hogy több mint 400, kézzel készült lampion van benne.

100_yuan_chine_taiwan_1987_verso.jpg

Szólj hozzá!
süti beállítások módosítása