2015. június 02. 10:34 - Papírpénzek

Afganisztán 10000 Afgáni

Az első afgánit 1925-ben vezették be, amely az afgán rúpia helyébe lépett 1 afgáni = 1,1 rúpia arányban, 1936-tól az afgáni árfolyamát 1 indiai rúpia = 3,65 afgáni szinten rögzítették, majd 1947-ben 1 indiai rúpia = 13,44 afgáni lett az arány. Afganisztán amerikai megszállásáig a a különféle hadurak, politikai pártok, külföldi hatalmak és pénzhamisítók mind saját afgánit gyártottak mindenféle rendszer vagy például a sorszámok figyelembe vétele nélkül. Miután 1996 decemberében a tálibok szerezték meg az ország irányítását, a központi bank új tálib vezetője a bankjegyek nagy részét (mintegy 100 billió afgáni névértékben) értéktelennek nyilvánította, valamint felmondta a szerződést a bankjegyeket 1992 óta nyomtató orosz céggel. A céget ugyanis meggyanúsították, hogy bankjegyeket szállít az ország északi részére visszaszorult bukott elnöknek. Ebben az időben 1 amerikai dollár mintegy 21 000 afgánit ért. Ezután az Északi Szövetség hozott forgalomba Oroszországban nyomtatott pénzeket, ezeket névértékük feléért árulták a kabuli piacon. 2000-ben 6400 afgánit adtak egy dollárért, 2002-ben már 43 000-t.
2003. január 2-án – egy három hónapos átmeneti időszak után – az új afgáni lett a törvényes fizetőeszköz. 1 új afgáni 1000 régit ért, valamint 1 dollár 43 új afgánit. A bevont pénz névértéke 15 billió régi afgánit tett ki, ami a Tálib uralom és a háború alatti féktelen pénznyomtatás következménye volt. Kezdeti leértékelődés után erősödésnek indult a dollárral szemben az új afgán valuta, ezzel egyidejűleg az infláció is nőtt. Ennek oka a lakosság megnövekedett bizalama a valuta iránt, újra a kereskedelem és gazdaság, valamint a megtakarítások eszköze lett (a dollár és a pakisztáni rúpia mellett). Mostanra viszonylagos stabilitás jellemzi az afgáni árfolyamát, a mindennapi életben elfogadottsága egyre nő, a hatóságok célja a további népszerűsítés.

(Forrás: Wikipédia, nagyon érdekesnek találtam, ezért másoltam be, jobb mint ha ideokádtam volna megint valami baromságot)

Mai darabunk egy 10000-es címlet a tálib időkből. Előoldalán a több mint 600 éves heráti nagymecset egy részlete látható.

1.jpg

Hátoldalán pedig a 11. századi település Lashkar Gar (régebbi nevén Bost) városkapujának maradványai láthatók.

2.jpg

Szólj hozzá!

A bejegyzés trackback címe:

https://papirpenzek.blog.hu/api/trackback/id/tr147511240

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása